Emrehan MUTLU

Kadıköy Oyun Terapisi

Kadıköy oyun terapisi ihtiyacı bu denli artması ilçenin ortalama aile sayısının fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Kadıköy hem orta okul hem anaokulu çeşitliliği açısından da çok fazla olanağa sahiptir. Bu denli okulun aynı bölgede olması çeşitli ihtiyaçları da beraberinde getirmektedir. Bu ihtiyaçlardan bazıları çocukların fiziksel ve ruhsal sağlık ihtiyacıdır. Çocukların ruhsal ihtiyaçların başında duygusal ve sosyal problemleri gelmektedir. Bu problemler ebeveynleri kadıköy oyun terapisi arayışı içine girmelerine sebep olmaktadır.
Oyun Terapisi Hangi Problemler Üzerinde Etkilidir
En çok başvuru yapılan problemler:
  • Kaygılar, korkular
  • Okula gitmek istememe
  • Tuvalet problemleri
  • Arkadaş problemleri
  • Akademik başarısızlık olarak sıralanabilir.
Biz yetişkinler başımıza gelen problemleri konuşarak anlatabiliriz. Fakat çocuklar konuşarak kendilerini yeteri kadar ifade edemezler. Daha doğrusu duygusal ihtiyaçlarını yeteri kadar ifade edemezler. Çocuklar bunun yerine oyuncakların dünyasıyla çocuk terapisti ile iletişime geçerler. Çocuk psikologları ise çocukların oyunlarının alt metnini okumaya çalışırlar. Bu alt metindeki ihtiyacı aileye dile getirirler. Aile bu ihtiyacı karşıladığında çocuk artık bu mesajı vermemeye başlar. Çünkü artık görülmüş ve duyulmuştur. Uzm. Klinik Psikolog Emrehan Mutlu olarak ben çocuklarla hem konuşarak yapılan terapilerin eksik kaldığını düşünmekteyim. Çünkü dil kimdeyse güç ondandır. Oyun terapisi çocuğu daha şefkatli bir yerden görüp daha şefkatli müdahaleler yapar. Tabi ki oyun terapisi içinde de belli başlı sınırlar vardır. Örneğin çocuk terapisti kum atamaz, terapistin ya da kendini canını yakacak eylemlerde bulunamaz. Kadıköy oyun terapisi arayışı içine girip çocuk psikoloğu talebinde bulunan ebeveynlere şahsen ben ilk görüşmede bunlardan bahsediyor oluyorum. İlk görüşme oyun terapisi sürecinde çok değerli bir görüşmedir. Çünkü burada çocuktan alınamayan bilgiler ebeveynden alınmaktadır.
Oyun Terapisi Başvurusunda En Çok Sorulan Sorular:
İlk seansta neden çocuk gelmemektedir?
Çünkü ilk seansta ebeveyn çocuğu ile beraber gelirse çocuk psikoloğu çocuğa ve ebeveyne yeteri kadar odaklanamaz. Çocuktan alamayacağını bazı bilgiler yarım kalır. En sağlıklısı ebeveynlerin çocuksuz ilk seansa gelmesidir. Böylece psikolog farklı dinamiklere de bakıyor olacaktır. Bunlardan biri anne baba arasındaki ilişkidir.
Çocuğuma oyun terapisine gelirken ne demem gerekiyor?
Ben genelde benim ismimi vermelerini. Abi, doktor, psikolog, iyileşmeye gidiyorsun gibi söylemleri söylememelerini aileye tavsiye ediyorum. Böylece ben çocuğun seviyesinde oluyorum, bana daha kolay kendilerini açıyorlar. Kadıköy Bağdat Caddesi Suadiye’de bulunan merkezimden oyun terapisi randevu almak için 05466700806 numaralı telefonu arayabilirsiniz.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar
WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?