Emrehan MUTLU

istanbul pedagog tavsiyesi

Uzman Klinik Psikolog Emrehan Mutlu

image_50427649

Uzm. Klinik Psikolog Emrehan Mutlu Mersin’de doğdu, lise öğreniminin sonuna kadar Mersin’de yaşadı. İstanbul Aydın Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünü burslu kazanmasıyla İstanbul’a yerleşti. Lisans eğitimi sonrasında Marmara Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı eğitimini tamamlamış, Aile Danışmanı olmaya hak kazanmıştır. Lisans öğrenimini tamamladığı üniversitede Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programını bitirmiştir. Çocuklarda Ayrılma Kaygısı, Genel Kaygı ve Ebeveyn Öz-yeterliliği konulu tez araştırmasını tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog olmaya hak kazanmıştır.

       Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden travma üzerinde etkili bir yaklaşım olan EMDR ekolü üzerine eğitim almış, EMDR uygulayıcısı olmuştur. EMDR üzerine ”Depersonalizasyon ve Derealizasyon yaşayan genç yetişkin olguda EMDR Terapisi’nin etkinliğinin incelenmesi” adlı olgu sunumu makalesi hakemli dergide yayınlamıştır. 

      Asena Yurtsever’in Online vermiş olduğu EMDR R-Tep protokolü eğitimine katılmıştır. EMDR dünyaca tanınmış terapistlerinden Roger Solomon’un Yas Süreci ve EMDR konulu workshoplarına katılım göstermiştir. Corona Pandemisi sebebiyle EMDR Travma İyileştirme Grubu ile beraber sağlık çalışanlarına olağan durumun travma sonrası stres bozukluğuna sebep olmaması için  gönüllü online danışmanlıklar vermiştir. Ayrıca Davranış Bilimleri Enstitüsü dernek üyesidir.

Sadece Türk Psikologlar Derneği tarafından verilen WISC-4  Uygulayıcı test eğitimini tamamlamış ve şu an Türk Psikologlar Derneği üyesidir.

Akredite Deneyimsel Oyun Terapisti Nilüfer Devecigil’den Deneyimsel Oyun Terapisi eğitimi almıştır. Uluslararası geçerli Çocuk Psikoterapisi ve Oyun Terapisi üzerine profesörlük unvanına sahip Byron Norton’dan Deneyimsel Oyun Terapisi 2. Düzey eğitimini tamamlamıştır. Clemence Jeay ve Nilüfer Devecigil tarafından verilen ”Oyun Terapisinde Ebeveyn” konulu eğitime katılmıştır.  Sadece, Gelişimsel Çocuk Nörolojisi Derneği tarafından verilen 0-6 yaş gelişim tarama testi olan Denver-2 uygulayıcı sertifikasına sahiptir.

    Prof.Dr. Hakan Türkçapar’ın Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimin’de yer alan Bilişsel Davranışçı Terapinin Temel İlkeleri konulu eğitimine katılmıştır.

    Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği’nin düzenlendiği Doç.Dr. Vahdet Görmez tarafından verilen, 80 saatlik Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi’ne katılmıştır.

İstanbul pedagog tavsiyesi arayan aileler danışmanlık ihtiyacı içine giren aileler arasında yer almaktadır. Okulun açılmasıyla beraber ailelerin de belli ihtiyaçları artmaktadır. Bu ihtiyaçlar arasında çocukları için danışmanlık hizmeti de yer almaktadır.  Peki günlük hayatında duygusal, davranışsal problem yaşayan çocuklar pedagogdan mı destek almalılar? İstanbul çocuk danışmanlığı arayan şehirlerde ilk sırada gelmektedir. Nüfus yoğunluğu, yaşam şartları, aile stresleri çocukları da bir şekilde etkilemektedir. Pedagoji bölümü 1980-1990 yıllarında kapanmış bir bölümdür. Çalıştıkları alanlar daha çok eğitim ve çocuk gelişimi üzerine olan bölüm psikolojinin alt bir bilimi gibi varlığını sürdürüyordu. Çocuk ve Ergen Psikiyatristleri ve Çocuk ve Ergen Psikologları aslında ailelerin aradığı doğru kaynak olduğu söylenebilir. Çocuk Psikoloğu ya da Çocuk Psikiyatristi yerine İstanbul pedagog tavsiyesi aramak biraz kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmek de denilebilir. Psikologlar genelde Çocuk Psikoloğu olarak ünvan yazmazlar. Bu yüzden psikologların aldığı eğitimlere göre hangi alanda çalıştıklarını anlayabiliriz. Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışı Terapi, Gelişimsel Oyun Terapisi, Deneyimsel Oyun Terapisi, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Çocuklarda Şema Terapi gibi ekollerden eğitim almış bir bir psikolog çocuklarla çalışıyor demektir. Bunu doğrudan psikoloğa ya da psikoloğun asistanına da sorabiliriz. Çocuklarla çalışırken en sık kullanılan yöntem oyunun ve oyuncakların gücünden faydalanmaktır. Buna Oyun Terapisi denmektedir. İstanbul’da Oyun Terapisi hizmeti veren bir çok psikolog vardır. Oyun Terapisi kaygı, depresyon, travma, bağlanma gibi problemler üzerine çalışır. Çocuk psikologları yeri geldiğinde bir duyu bütünleme yapan uzmandan destek alır. Seanslarını beraber götürürler. Özel eğitim öğretmenleri, sınıf öğretmenleri yine psikologların destekli gittiği alanlar arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar
WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?