Emrehan MUTLU

Ataşehir Çocuk Psikoloğu

Psikolog Emrehan Mutlu

      Emrehan Mutlu Mersin’de doğdu, lise öğreniminin sonuna kadar Mersin’de yaşadı. İstanbul Aydın Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünü burslu kazanmasıyla İstanbul’a yerleşti. Lisans eğitimi sonrasında Marmara Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı eğitimini tamamlamış, Aile Danışmanı olmaya hak kazanmıştır. Lisans öğrenimini tamamladığı üniversitede Klinik Psikoloji master programına devam etmektedir. 

     Sadece Türk Psikologlar Derneği tarafından verilen WISC-4  Uygulayıcı test eğitimini tamamlamış ve şu an Türk Psikologlar Derneği üyesidir.

     Akredite Deneyimsel Oyun Terapisti Nilüfer Devecigil’den Deneyimsel Oyun Terapisi eğitimi almıştır. Çocuk ve ergenlerde travmanın etkileri üzerine araştırmalar yapmıştır. Sadece, Gelişimsel Çocuk Nörolojisi Derneği tarafından verilen 0-6 yaş gelişim tarama testi olan Denver-2 uygulayıcı sertifikasına sahiptir.

    Prof.Dr. Hakan Türkçapar’ın Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimin’de yer alan Bilişsel Davranışçı Terapinin Temel İlkeleri konulu eğitimine katılmıştır.

    Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği’nin düzenlendiği Doç.Dr. Vahdet Görmez tarafından verilen, 80 saatlik Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi’ne katılmıştır.

   Davranış bilimlerinin şirket içi büyümeye ve gelişime etkisi olduğu varsayımıyla şu an şirketlere çeşitli konularda eğitim ve mentorluk vermektedir.

      Eğitim öğretim hayatında:

 • Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi akut servisinde,
 • İstanbul Florence Nightingale Hastanesinde psikiyatri bölümünde, Etiler’de bulunan özel bir Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde klinik alanındaki stajlarını,
 • Atatürk Havaalanı, Tav Güvenlik Şirketleri’nin insan kaynakları  departmanında, personelin morali ve motivasyonu artışı ile ilgili çalışmalara katılarak Endüstriyel Psikoloji alanındaki stajlarını tamamlamıştır.

Devlet kurumunda görev yapmış:

 • Uyum Bozukluğu
 • Davranış Bozuklukları
 • Kişilik Bozuklukları
 • Depresyon
 • Yas
 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu tanısı almış bireylerle çalışmıştır.

        Bu süreçte;

 • Moral ve motivasyonu arttırmak,
 • Kadına şiddete dikkat çekmek,
 • İntihar girişimleriyle mücadele etmek,
 • Alkol-madde bağımlılığını önlemek üzerine çok sayıda konferans verip 1000’den fazla bireyi bilgilendirmiştir.

Çocuklarında davranışsal ya da duygusal problemler gözlemleyen aileler Ataşehir çocuk psikoloğu arama eğilimi içine girmektedirler. Ataşehir gelişmiş şehir yapısı, parklara ve İstanbul’un diğer bölgelerine olan yakınlığı sebebi ile aileler tarafından tercih edilmektedir. Bu yazımda İstanbul’un özellikle yeni evlilik yapmış ailelerin gözde yeri olan Ataşehir çocuk psikoloğu arayan aileleri bilgilendiriyor olacağım.

Çocuk psikoloğu aldığı eğitimler ve deneyimleri sebebi ile yetişkin psikologlarından farklı bir şekilde çalışmaktadırlar. Aileler tarafından genelde karıştırılan kavram çocuk psikoloğu ile pedagog arasındaki kavramdır. 1980 yıllarında pedagoji bölümü ülkemizde kapatılmıştır. Ataşehir çocuk psikoloğu arayan aileler çocuk psikoloğu yerine pedagog talebinde bulunabiliyorlar. Şu an ülkemizde pedagogların yaptığı hizmeti çocuk psikologları yapmaktadır. Gerekli duyduğu takdirde çocuk psikologları çocuk ve ergen psikiyatristleriyle koordineli çalışmaktadırlar.

Her Psikolog Çocuklarla Çalışır mı?

Ataşehir çocuk psikoloğu arayan ailelerin zihninde bir takım sorular yer alabilir. Bu sorulardan biri psikologların çalışma alanı ile ilgilidir. Burada terapistin tercihi ve almış olduğu eğitimler önemli yer tutar. Psikologlar yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi, Dinamik Terapi, Aile Terapisi vs. eğitimi almış olabilir. Bu eğitimler çeşitli süzgeçten geçmez ise çocuklar üzerinde kullanımı zorlaşabilir. Çocuk ve Ergenlerde BDT, Çocuk Resimleri Analizi, Yönlendirmeli-Yönlendirmesiz Oyun Terapisi gibi eğitimleri almış olması gerekmektedir.

Bazı psikologların görüşleri ruhsal yapının bir bütün olduğu, insanın küçük yaşta içinde bulunduğu ruhsal yapı ile büyüdüğünde oluşturduğu yapı arasında fark olmadığını savunmaktadır. Bazı psikologlar ise bunun doğru olmadığını her gelişim evresinde farklı yaklaşılması gerektiğini savunmaktadır. Burada tercih psikoloğundur. Günümüzde klinik psikoloji yüksek lisans programlarının çok büyük bir kısmı yetişkin-çocuk ayrımını programda yapmayıp ders düzeyinde yapmaktadır.

Çocuk Psikologları Alanda Nasıl Yetkin Olabiliyorlar?

Ataşehir çocuk psikoloğu olan birey anaokullarında da danışmanlık vermektedir. Bu alanlarda da yetkinlik sağlayan psikologlar çeşitli eğitimler de alarak uzmanlaşmaktadırlar. Deneyimsel Oyun Terapisi, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Filial Oyun Terapisi, Çocuk Ergen Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi yetkinlik sağlayan eğitim programlarıdır.

Çocuk psikologları kimi zaman aile danışmanlığı eğitimi de almış olmaktadırlar. Bu eğitim neticesinde aile ile çalışırken yönlendirmeler olasıdır.

Çocuk Psikologlarının Kullandığı Yöntemler

Çocuk psikologları kullandıkları çok fazla yöntem vardır. Aile ile görüşme yaptıktan sonra çocuklarla projektif ya da objektif testleri uygular.. Çocuğu oyun terapisi odasında ya da bireysel seans odalarında gözlemler. Aile ile görüşmesinde bu gözlemleri birleştirir. Gerekli gördüğü yerde psikiyatriye sevk eder.

Çocuklarla çalışırken sanatsal çalışmalar sürece dahil ol. Yetişkin seanslarından farklı olarak çok daha fazla boyama ve resim vardır. El işi kağıtları yardım eder sürece. Çocukların duygusal dünyasını aydınlatmak için oyuncaklardan da yardım alınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar
WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?