Emrehan MUTLU

Bağdat Caddesi’nde Psikolog, EMDR Terapisi

Kadıköy yakınlarında ikamet eden bireyler Bağdat Caddesi’nde psikolog emdr terapisi arayabilmektedirler. Bu arayış çoğu zaman arama motorları ya da sosyal medya üzerinden gerçekleşmektedir.

Bağdat Caddesi üzerinde çalışmalarını sürdüren psikolog, sadece EMDR terapisi değil, Bilişsel Davranışçı Terapi, Dinamik Terapi, Varoluşsal Terapi gibi yöntemler tercih eder. Burada psikoloğun yetkinliğini ve yeterliliğini sorgulama hakkı danışana verilmiştir. Danışanlar gerekli gördükleri belgeleri (lisans diploması, eğitimlerine dahil belgeleri) psikologlarından talep edebilirler. Psikolog ile danışan arasında güvenin kurulması için danışanın aklında soru işaretlerinin giderilmesi psikolojik danışmanlık sürecine sağlıklı bir başlangıç yapmalarına sebep olacaktır.

Bağdat Caddesi’nde psikolog emdr terapisi arayışı içine giren danışanlar randevu aldıklarında sürecin nasıl işleyeceğini merak etmekle beraber ilk seansa her hangi bir hazırlık yapıp yapmayacakları sorusu da akıllarına gelme ihtimali vardır.

Ben zaman bakımından müsait olduğum sürece randevuları bizzat kendim alıyorum. Aslında psikolog başvuru süreci EMDR terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi fark etmeksizin telefonda başlamaktadır. Başvuru sürecine başlayacak danışanın ad soyad, doğum tarihi bilgileri telefonda alınmaktadır. Ardından bilgilendirici mesajlar kurum tarafından danışana iletilmektedir.

Peki Bağdat Caddesi’nde psikolog emdr terapisi arayan aileler veya bireyleri psikolojik danışmanlık sürecinde neler beklemektedir, biraz onu ele alacağım. Genelde yoğun anksiyete bozukluğu yaşayan danışanlar bu tarz kaygı soruları üretme eğilimi gösterebilirler. Terapi yaklaşımlarının bir yerde insancıl tarafı vardır. Eğer ki terapiye bir hazırlık yapılacaksa psikolog telefonda bilgilendirme yapmaktadır. Kaygılı olan danışanlar bir şeyleri yanlış yapmaktan korkmaktadırlar. Burada akıllarına takılan soruları randevu aldıkları psikoloğa yöneltebilirler. Psikologlar danışanlar ilk seansa gelirken onlardan bir hazırlık istemezler.

Kimi zaman psikolojik danışmanlık sırasında kullanılan ekol doğrultusunda danışana ödev verilmektedir. Bu ödevler sürece yardımcıdır. Danışan bu ödevlere özen gösterdiği sürece psikolojik danışmanlık süreci belirlenen hedefe gitmesi kolaylaşır. Danışanın etkin katılımı danışmanlık sürecinde önemli yere sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar
WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?