Emrehan MUTLU

İnternet Bağımlısı Olan Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalı?

Aileler tarafından internet bağımlısı olan çocuklara nasıl yaklaşılmalı? sorusu internet kullanımını aşan çocukların ebeveynlerinin zihnini meşgul eden sorular arasındadır. Gerek teknolojide olan gelişmeler, gerek arkadaş çevresi çocukları ailelerinden uzaklaşıp ekrana yönelmelerine sebep olmaktadır. Peki internet bağımlılığının ruh sağlığında bir tanımı var mı? Çocuğumun internet bağımlısı olduğunu nasıl anlarım? Aslında modern hayatın getirdiği zorunlulukları psikoloji literatürünü de değiştirmesi gerekmektedir. Fakat elimizde olan bilgiler bize internet bağımlılığını şu şekilde tanımlamaktadır. İnternetin aşırı kullanılması isteğinin önüne geçilememesi, internette geçirilen süreye gittikçe daha fazla ihtiyaç duyulması, internet olmadan geçirilen zamanın önemini yitirmesi, yoksun kalındığında aşırı sinirlilik gerginlik, huzursuzluk gibi hallerin ortaya çıkması ve kişinin iş, sosyal ve ailevi hayatında giderek bozulmalar meydana gelmesi ile tanımlanır. Burada özet ”Günlük hayatın işlevini bozması” durumudur. Ailelerin ”Eyvah! destek almam gerekiyor.” dediği nokta burasıdır.

Peki o halde internet bağımlısı olan çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır? Sorusunun cevabı verilmeden önce doğru internet kullanımı süresini şöyle dile getirmek istanbul escort gerekir.

0-3 yaş: Televizyon ve bilgisayar ekranı ile tanıştırılmamalıdır.
3-6 yaş: Toplam 30 dakikadan kısa, mutlaka ebeveynle
6-10 yaş: 45 dakikadan kısa
10-14 yaş: 1 saatten kısa

Pediatri Birliği pandemi sırasında çocukların ekran sürelerinin muhtemelen artacağını kabul ederek, olağan önerilerini esnetmiş bulunmaktadır. Bu esnetmeyi yaparken çok çarpıcı bir vurgu yapılmıştır: ‘’Ebeveynler ekranın geçici bebek bakıcısı olmadığını hatırlamaları gerekmektedir, ekran sürelerinin yapıcı yollarla düzenlenmelidir.’’ Şu an çoğu uzman strateji oyunları için 10-14 yaş çocuklara günde 2 saatin normal olduğunu bildirmektedir.

İnternet bağımlısı olan çocuklara nasıl yaklaşılmalı? sorusunda kimi zaman aileler acaba ilaç kullanılmalı mı? kullanılmamalı mı? ikileminde kalabiliyorlar. Burada doğru karar için uzmandan destek alınmalıdır.

Aileye öneriler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Bilgisayarı salon ya da mutfak gibi aile
  bireylerinin ortak kullanım alanlarında
  tutmaları gerekmektedir.
 2. Korumak amaçlı bilgisayara filtre konulması gerekmektedir.
 3. İnternet başında geçirilen süre kontrol edilecektir.
 4. Çocukların internette yaptığı görüşmeleri kontrol edilmelidir.
 5. Çocukların interneti nasıl kullanması gerektiği ile alakalı eğitim verilmeli ve uygulaması için destek olunmalı gerekirse moral motive edici söylemlerde bulunulmalıdır.
 6. Çocukların sosyal ağlarına arkadaş olarak erişimleri bulunmalıdır.
 7. Çocukların mail adresi şifresi bilmesi gerekmektedir.
 8. Zaman zaman internet tatilleri yapılması gerekmektedir.
 9. İnternet kullanım süresi ters zamanlara yayılmalıdır. Örneğin her akşam 9:00’da kullanımı varsa bunu sabah 9:00 olarak değiştirilmelidir. Burada amaç döngüyü kırmaktadır.
 10. İnterneti ya da oyunu çocuğun hayatından çıkarmak uzmanların amacı değildir ailenin de böyle bir inanca sahip olmaması gerekir. Bu sadece süreyi yapılandırmadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar
WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?