Emrehan MUTLU

Kadıköy’de EMDR Terapisi

Kadıköy’de EMDR terapisi yapan psikolog var mıdır? Nasıl randevu alırım? Sorusu Kadıköy civarında yaşayıp terapist arayışını içine giren danışanların sorduğu başlıca sorulardan biridir. Travma, depresyon, kaygı bozuklukları, anksiyete, fobiler, OKB üzerinde etkinliği kanıtlanmış bir metod olan EMDR terapisi danışanlar tarafından sıklıkla talep edilmektedir.

Peki Nedir Bu EMDR?

EMDR ilk kez Francino Shapiro adlı klinik psikolog tarafından travmanın terapisi için geliştirilmiştir. Shapiro’nun adaptif bilgi işleme modeline göre bir bilgi bilgi sıkıntı verici ise tam olarak işlenememektedir. Bellekte ilk anılar, çarpıtılmış inanç ve düşünce sistemi ile depolanacaktır. Göz hareketleriyle ve ya diğer bilateral uyarımlarla işlenmemiş bu parçalar işlenir.

EMDR biyolojik olarak da etki ettiği öne sürülmektedir. Burada limbik sistemin etkililiğinden bahsedilmiştir. İki yönlü uyarımın nörobiyolojik mekanizmaları uyardığını epizodik anıları harekete geçirir ve kortikal semantik hafızaya uyum sağlamasına yardımcı olduğu belirtilmiştir. Bu mantığa göre de tıkanmış olan bilgi sağ ve sol uyarımla açığa çıkmaktadır. EMDR sayesinde terapist tıkanmış bilgiyi işler ve duyarsızlaştırır.

EMDR yaklaşımına göre, travma ile ilgili anı bellekte uygun olmayan bir biçimde depolanır ve bu geçmiş yaşantı “düğüm” olarak adlandırılır. Düğüm, terapötik olarak çözülmesi hedeflenen, anı ağlarının merkezinde bulunan, biyolojik olarak depolanmış olan deneyimdir. Uygun olmayan biçimde depolanan bu anılar, işlevsel olmayan tepkilerin verilmesi ve kendilik algısının zayıflamasının en temel nedenidir. Şu andaki yaşantılar var olan anı ağları ile bağlantıda olduklarından, işlevsel olmayan bir biçimde depolanmış anı ile beslendiklerinde uygunsuz bir biçimde yerleşebilirler. Bellekte depolanan anılar, görüntü, düşünce, duyumlar gibi bilgilerden oluşurlar. Bilgi, “donmuş” bellek sisteminde değişmemiş/ işlenmemiş şekilde, nörobiyolojik seviyede başka bilgilerle uyum sağlayacak şekilde işlenmeden depolanmış olabilir. Birbiri ile ilişkili, temeldeki hedef anılar (düğümler) özgün halleriyle (değişmeden-işlenmeden) depolanmışlardır ve şimdiki zamanı önemli şekilde etkilerler. Birçok insanın hayatı boyunca benzer sorunları tekrar tekrar yaşamasının nedeni, işlenmemiş travmatik anıları olabilir. Bu anılar işlendiğinde, bilgi, bozukluktan işlevselliğe doğru hareket eder. Bilgi işleme, işlevsel olmayan verileri donma durumundan çıkarıp uyum sağlayıcı bir çözüme doğru götürür. Bozukluktan işlevsel olana doğru hareket eder, daha yüksek uyum sağlama gerçekleştikçe düzelme artar.

EMDR Terapisini Her Psikolog Yapabilir mi?

Danışanlar sadece Kadıköy’de EMDR Terapisi değil Türkiye’nin dört bir yanında EMDR terapisi arayışı içine girmektedirler. EMDR’yi bu kadar popüler kılan kısa etkili bir terapi ekolü olması ve nispeten diğer terapi ekollerine etkisini daha kısa sürede göstermesi olmuştur.

EMDR terapisini bir psikolog yapabilmesi için EMDR uygulayıcı eğitimini almış olması gerekmektedir. Eğitim için aranan belli kriterler vardır. Psikolog, psikolojik danışman, psikiyatrist olmak, alanda 2 sene deneyimli olmak bu kriterlerden bazılarıdır.

Nasıl EMDR Terapisi Alabilirim?

Randevu almak için bizleri arayabilir ya da whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar
WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?