Emrehan MUTLU

Çocuğum Ders Çalışmıyor. Ne yapmalıyım?

Çocuğum ders çalışmıyor, çocuğumun başarısı çok düşük gibi şikayetler ile aileler merkezlere sıklıkla başvuruda bulunur. Aileler bunun karşısında fazlaca talepkar, fazlaca kontrolcü tutum sergileyebilirler. Aşırı kaygılı ailelere de bu konuda fazlaca rastlanılmaktadır. Çocukların ders çalışmamasında çok fazla etken vardır. Bu etkenlerin bir kısmı psikolojik bir kısmı nörolojik temeli olma ihtimali vardır. Bunun için çeşitli testler ve değerlendirmeleri uzmanlar uygular. En sık kullanılan başlıca testler wisc-4 zeka testi, moxo dikkat testidir.

Çocuğum ders çalışmıyor tarzında yakınmaları olan aileler aslında şuna dikkat etmelidirler. Bu bir ders çalışamama problemi mi? yoksa okul reddi mi? İki kısmında süreci birbirinden farklıdır. Birbirine benzeyen tarafı ise psikolog, iki durumda da aileyi sürece dahil eder.

Peki, bu testler uygulandıktan sonra ne olur?

Wisc-4 zeka testi çocuğun yaşıtlarına göre bilişsel becerisinin nerede olduğunu ölçer. Hangi taraflarının geliştirmeye açık hangi taraflarının güçlü olduğunu matematiksel olarak gösterir. Psikolog burada özgül öğrenme güçlüğü, zeka geriliği gibi durumların varlığında özel eğitim merkezlerine sevk eder.

Akademik başarı düşüklüğünün altında en sık rastlanan problemlerden biri de dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğudur. Çocuklara dikkat eksikliği kimi zaman sadece dikkat eksikliği olarak tanı konur. Kimi zaman ise hiperaktivite eşlik eder. Bazen ise hiperaktivite tek başına çocukta gözlemlenir.

Sadece bu durumlarda mı çocuklar ders çalışmazlar?

Dikkat eksikliği, özgül öğrenme güçlüklerinin dışında bazı psikolojik problemler de çocukların ders başına oturmasını engeller. Depresyonun verdiği enerji düşüklüğü, bilişsel bozukluk gibi etkenlerle çocuklar ders çalışmak istemeyebilirler. Örneğin, depresyon geleceğe yönelik umutsuzluk da yaratır. Böyle bir çocuğun hayattan beklentisi olmaz. Aileler burayı göremediklerinde çocuklarında tembel, umursamaz gibi etiketler takma eğiliminde olabiliyorlar. Ben böyle bir süreçte ailelerin böyle bir çocuğa nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda psikoeğitim vererek ilerliyorum.

Çocuğum ders çalışmıyor vb şikayetlerin altında bazen de kaygı problemi çıkmaktadır. Kaygı çocukların odaklanma, organize olma, planlama becerilerini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle ders başarısında ciddi bir düşüş gerçekleşir. Kaygılı çocuklarda onlara uygun bir şekilde psikolojik danışmanlık planı yapmak gerekmektedir.

Şimdiye kadar yazılanları özetleyecek olursak ilk olarak dikkat eksikliği en sık rastlanan problemler arasındadır. İkinci olarak depresyon, kaygı bozukluğu gibi ruhsal durumlar çocukların ders çalışmasını olumsuz etkileyebilir. Sonuç olarak çocukların ders çalışmamasının altında yatan bir çok faktör vardır. Bir uzmandan destek aldığınızda o sizlerle koordine çalışıp çocuğunuzun akademik anlamda hak ettiği yerde olması için sizlere yardımcı olacaktır.

Psk. Emrehan Mutlu

Suadiye Mah. Bağdat Cad. No 401 daire 8 Kadıköy / İstanbul

Otantik Psikoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar
WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?