Emrehan MUTLU

Kadıköy Çocuk Ergen Psikoloğu

Kadıköy çocuk ergen psikoloğu arayan aileler için psikolojik danışmanlık desteği vermekteyim. Günün her saati çok yoğun bir sirkülasyona sahip Şişlide şişli escort kızlar artık bu sitedeler. Bu yazımda Kadıköy çocuk ergen psikoloğu arayan aileleri bu süreçte ne beklediği hakkında bilgi vereceğim.

İstanbul’un gözde bölgeleri olan Kadıköy, Ataşehir, Üsküdar mimari yapısı, kültürel zenginliği bakımından ailelerin gözde yerleşim yerleri arasına girmiştir. Bunun üzerine yerleşim yerlerine yakın çevrede anaokul, ilkokul, rehberlik merkezleri, öğrenci koçluğu, psikolojik danışmanlık merkezleri çeşitlilik kazanmıştır.

Çocuğum psikolojik danışmanlık almak istemiyor? Ne yapmalıyım?

Çocuk ergen psikolojik danışmanlığı yetişkin psikolojik danışmanlığından çok daha farklı ilerlemektedir. Çocuk terapisinde yetişkin terapilerinden farklı yöntemler, teknikler uygulanmaktadır. Bu yöntem ve teknikler çocuk ergen danışmanlığı veren psikoloğun yönelimine göre farklılık göstermektedir.

Çocukla yapılan psikolojik danışmanlığın yetişkin danışmanlığından farklı olarak çocukların çoğu zaman terapiye direnç göstermesinden kaynaklanır. Bu direncin anlamını bulmak ve kırmak için psikolog ve aile koordineli bir şekilde çalışır. Çocuğun terapiye gelmek istememesinin bir çok nedeni olabilir.

  • Sorunun sadece kendisinde değil ailede de olduğuna inanması.
  • Problemden gerçekten kopmak istememesi.
  • Arkadaşları tarafından alay konusu olacağını düşünmesi.

Başlıca dirençler arasında yer alır. Şunu gönül rahatlığı ile söylemek gerekir: ” Ergenler çoğu zaman terapiye gelmez, getirilir.” Aile çocuklarda ve ergenlerde bu direnci gördüğünde paniğe kapılmamalı psikologla şeffaf bir şekilde paylaşmalıdır.

Psikologlar bu direnç karşısında çeşitli motivasyonel görüşmeler yaparak direncin üzerine yoğunlaşırlar.

Psikolog Emrehan Mutlu

Çocuk ergen psikolojik danışmanlık süreci nasıl işler?

Kadıköy çocuk ergen psikoloğu arayan aileler bu sürecin nasıl işlediğini merak etmektedirler. Süreç öncelikle telefonda ailenin randevu almasıyla başlar. Ben oyun terapisi ile çalışılacak çocuk için ilk önce sadece aile ile görüşüyorum. Eğer bir ergen terapisi içine girecekse bu durum çocuğunda gelmesini istiyorum. Burada kullandığım terapi ekolleri doğrultusunda bu kararı veriyorum.

Çocuk-Ergen psikolojik danışmanlığa başlanmadan önce gerekli ölçekler ve testler uygulamaktayım. Bu ölçekler ve testler sürecin neresinde olduğumuzu ve hedefimizin ne olduğunu gösteren sayısal verilerdir.

Çocuk ergende vaka formülasyonu nedir?

Formülasyon bir problemi devam ettiren etkenler bütünüdür. Aileler ile bu formülasyonu oluşturduktan sonra paylaşıyorum. Aile bu formülasyonda kendi ev içinde yapması gerekeni ya da yapmaması gerekeni görmüş oluyor. Ebeveyn ile görüşülenler eğer ergen seansı ise ergenle paylaşılıyor. Oyun terapisi ile devam edilen çocukta çocuk ebeveyn görüşmesine kısmi şekilde katılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar
WhatsApp'ı Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?